wyzwoleni rodzice wyzwolone dzieci

Adele Faber i Elanie Mazlish

Książka „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci” wyróżniona została prestiżowa Nagrodą Krzysztofa (Christopher Award) „za afirmację najwyższych wartości duchowych człowieka”. Autorki opowiadają w niej o tym, jak uczyły się same, krok po kroku, ulepszać życie swoich rodzin. Korzystając z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń innych rodziców przekazują wzruszające i przekonujące świadectwa takiego sposobu porozumiewania się z dziećmi, który pozwala u obu stron wyzwolić to, co najlepsze.
Atmosfera twojego domu może się zmienić, kiedy będziesz reagował w ten sposób:
Na uczucia:
„Skaleczenie może boleć.”  (zamiast) „Nie krzycz. To tylko skaleczenie.”
Na niepowodzenia:
„Mleko się rozlało. Potrzebna nam szmatka” (zamiast) „Teraz patrz, co zrobiłeś.”
Na złe zachowanie:
„Ściany nie są po to, żeby po nich pisać. Do tego jest papier.” (zamiast) „Jesteś niedobrym chłopcem. Nie dostaniesz żadnych ołówków.”

W sposobie reagowania i używania języka – przekonują autorki – tkwią niezliczone możliwości i drogi budowania wzajemnego szacunku, zaufania i uczenia się odpowiedzialności.